2012/02/28

stylish antiques

W naszym świecie, który na okrągło poszukuje inspiracji cofając się wstecz na każdy sezon ma dekade do której nawiązuje :) W tym roku o dominację walczą aż dwie! Pierwsza to lata 20, projektanci z rozmachem pokazują nam styl chłopczycy. Obniżona talia, suknie z cekinami oraz ozdoby z piór do włosów pokazali Alberto Feretti,Gucci i Ralph Lauren pokazując szykowne projekty retro. Natomiast Marc Jacobs, Raf Simons i Muccia Prada kibicują latom 50. Inspiracje zaczerpnięte na pokazie Louisa Vuittona to pokazanie idealnej pani domu, u Prady rockandrollowej buntowniczki i awangardowe modernistki u Jil Sander.

Pozatym cofając się na chwilke do lat 20 XX wieku
Napewno należy znać trendy związane z równouprawnieniem kobiet :) m.in. fryzure typu bob, "chłopczyce", krótsze sukienki i obniżone talie. W tym okresie zasłyneła niesamowita Kobieta, a mianowice Gabriella Chanel pokazała sukienki z dżerseju, dwukolorowe buty i słynną małą czarną. Jean Lanvin zaprezentował hafty i obszycia z koralików, jasne, czyste barwy i kwieciste wzory. Jean Patou był prokursorem strojów sportowych dla kobiet(zaprojektował stroje kąpielowe z dzianiny i spódniczki do gry w tenisa!). Paul Poiret pomógł kobietą wyrwać się z uścisku gorsetu i zaprezentował światu damskie pantalony!
Natomiast troche pózniej lata 50 XX wieku
Z tego okresu najlepiej zapamiętać buty na wysokich obsacach, ołówkowe spódnice, kształt i objętość. I trencz Audrey Hepburn! Cristóbal Balenciaga podarował nam popularne sukienki do tej pory na ulicach - w kształcie bobki, sukienki tunikowe, szmijzerki i linię empire. Givenchy kojarzony z niezwykłym wyczuciem, przyniósł rozgłos małej czarnej, wprowadził mode na pojedyncze ubrania. Chanel powróciła i detronizuje New Look po raz pierwszy pokazuje słynny żakiet z lakówką, sztuczna bizuteria i torebki, które na chwilę obecną robią niesamowitą furore - pikowane na łańcuszku. A ja na chwilę obecna rozglądam się za ksiązką " Intymne życie Coco Chanel" :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz