2012/01/21

ringneck parrot

W sieci bardzo mało jest informacji na temat średniej wielkości papugi - Aleksandretty Obrożnej. Skłoniło to mnie do napisania o swoim pupilu. Jestem naprawdę zauroczona w tych pierzastych stworzeniach. Zanim zdecydowałam sie na swoją z tego konkretnego gatunku szukałam jak najwięcej informacji o papugach m.in w książkach. Ciekawostką jest, że te ptaki mają stałą temperature ciała 42C czyli większą niż ludzie. Zaskakujace też jest, że codziennie muszą oddzielic dziobem każde jedno piórko na swoim ciele  - niektóre papugi maja ich nawet 24 000! Bardzo dużo jest ciekawych filmików na youtubie z dokonaniami bystrych papug. Niektóre są prześmieszne, a ja w szczególności polecam Marnie The Ringneck Parrot.

Wracając do mojego pupila myslę, że warto o nim coś napisać. Napewno co jakiś czas będzie wzmianka o nim w moich postach. Moja papuga to Aleksandretta Obrożna(jak już wcześniej wspomnialam). To na zielonu obarwiony ptaszek mający do 45cm długości u którego w wieku 2-3 lat pojawi się kolorowa obroża na szyji (występuje tylko u samczyków). Nazywa się Riko, a ja jestem jego szczęśliwą właścicielką od zaledwie paru miesięcy. Nie jest jeszcze w pełni oswojony ale mimo to dostarcza mi wiele radości. To straszny łakomczuch, który uwielbia orzeszki i domaga sie wszystkiego  co ja jem. To też prawdziwy szkodnik: poobgryzał mi obraz z Nowym Jorkiem i lampe, rozrzuca ziarna po dywanie i szkubie kwiatki, Jest bardzo ciekawski i gdy tylko wyjdę z pokoju to sie za mną rozgląda i skrzeczy. Nad jedną rzeczą z początku ubolewałam, Riko wita kazdy dzień głośnymi wrzaskami radości co czasami w wolne dni powoduje, ze od godziny 7 jestem na nogach.
Myslę, że papugi to naprawde fascynujące stworzenia warte uwagi. Zakładam, że nie jednemu właścicielowi poza dostarczeniem rozrywki odpłacają sie miłością.

Poniżej przedstwaiam zdjęcia mojego ulubieńca:)
1 komentarz:

  1. gdzieś w powyższym poście pytałam, czy to cudo jest prawdziwe, teraz już znam odpowiedź. jest wspaniała! a zdjęcie z herbatnikiem - so cute :-)

    OdpowiedzUsuń